WMJA – World Master Judo Association startade 1999 i Canada och arrangerade sista mästerskapet 2010.

IJF startade Veteran VM 2009 i Tyskland. EJU hade redan arrangerat veteran EM under några år tidigare.

Japanerna startade sitt veteranmästerskap 2003 tio år senare var de första deltagarna med från Sverige som fick med sig ett silver och brons från tävlingen.

Under årens lopp har det tagits flera medaljer av svenska judoveteraner.

Några att minnas är….

  • Johan Thörsman som vunnit VM guld 4ggr (2008,2009,2013,2014)
  • Lag-EM guld för dam 30 och herr 50.(2018)
  • En av höjdpunkterna är när man tog ett Lag-EM brons 2008 och följde upp med Lag-VM brons 2009,2010 och 2012
  • En prestation att minnas var när Lennart Gustavsson tog både EM och VM guld 2013
  • Japanska Öppna 2013 när Roine Sundberg (2:a)  och Anders Karlsson (3:a) erövrade var sin medalj på historisk mark – Kodokan.
  • Eva Johansson (2009,2010) Carin Hamnlund (2009,2011) och Malin Nordin (2016) har vunnit VM guld
  • Ida Lindgren IK Västra och Sabine Bonitz GER och Göteborgs JK vinner VM guld och Malin Nordin och Annika Krus IK Västra kämpar sig till en bronsmedalj på VM 2017, Olbia

Medaljörer genom tiderna…

Judoka Klass Resultat veteran Årtal Övrigt
Johan Thörsman        
M5-73 1:a VM 2018 Cancun
M4-73 1:a VM 2014 Malaga
1:a VM 2013 Abu Dhabi
1:a VM 2009 Sindelfingen
2:a VM 2015 Amsterdam
1:a WM 2008 Brüssel
M5-73 1:a EM 2019 Grand Canaria
1:a EM 2006 Prag
3:a VM Lag 2010 Budapest
3:a EM Lag 2008 Prag
Eva Johansson        
F5-70 1:a VM 2010 Budapest
1:a VM 2009 Sindelfingen
1:a EM 2009 Lignano
Carin F Hamnlund        
F4-52 1:a VM 2011 Frankfurt
1:a VM 2009 Sindelfingen
Lennart Gustavsson        
M8-66 1:a VM 2013 Abu Dhabi
1:a EM 2013 Paris
3:a EM 2009 Lignano
Mika Kauppinen        
M4-66 1:a WM 2007 San Paulo
3.a WM 2006 Tours
1:a EM 2006 Prag
1:a EM 2005
3:a EM 2009 Lignano
Malin Nordin        
F2-57 1:a VM 2016 Ft Lauderdale
F3-52 3:a VM 2017 Olbia
F2-52 3:a EM 2016 Porec
Ida Lindgren        
F2-57 1:a VM 2017 Olbia
TF-30 1:a EM-lag 2018 Glasgow
F2-57 2:a VM 2013 Abu Dhabi
F2-57 2:a EM 2016 Porec
Mikael Marffy        
M2-100 *1:a VM 2012 Miami
*Öppen (inofficiell klass)
Josef Marcias        
M5-100 1:a WM 2001 Phoenix
Ingvar Krönander        
M5-73 1:a WM 2002 Londonderry
Emmylie Forsberg        
F1-63 1:a EM 2018 Glasgow
TF-30 1:a EM-lag 2018 Glasgow
Maria Huglén        
F5-57 1:a EM 2018 Glasgow
F5-57 2:a VM 2018 Glasgow
Fredrik Norén        
M4-73 1:a EM 2009 Lignano
Benny Stenlund        
M6-60 2:a VM 2012 Miami
M7-60 2:a EM 2018 Glasgow
3:a EM 2008 Prag
M7-60 3:a VM 2016 Ft Louderdale
Staffan Ebenfelt        
TM-50 1:a EM-lag 2018 Glasgow
M5-90 2:a VM 2016 Ft Louderdale
3:a VM 2012 Miami
3:a VM-lag 2012 Ft Louderdale
3:a EM 2012 Opole
3:a EM 2011 Leibnitz
Annika Molin        
F4-70 1:a EM 2019 Grand Canaria
F3-70 2:a EM 2018 Glasgow
TF-30 *2:a EM-lag 2018 Glasgow
*inlånad till ITA
Claudia Wedemo        
TF-30 1:a EM-lag 2018 Glasgow
F2-52 2:a EM 2018 Glasgow
Emma Sällylä        
TF-30 1:a EM-lag 2018 Glasgow
Sabine Bonitz        
TF-30 *1:a EM-lag 2018 Glasgow
* bor i Göteborg från GER
Karin Strömqvist Bååthe        
TF-50 1:a EM-lag 2018 Glasgow
* inlånad till GER
Bodil Eriksson        
F4-70 2:a EM 2016 Porec
Peter Ivarsson        
F4-66 2:a EM 2016 Porec
F4-66 3:a VM 2016 Ft Lauderdale
Jörgen Häggqvist        
M6-73 3:a VM 2017 Olbia
Annika Krus        
F2+78 3:a VM 2017 Ft Lauderdale
Mikael Ekenberg
M4-60 3:a VM 2019 Marrakech
Anders Karlsson        
TM-50 1:a EM-lag 2018 Glasgow
M5-90 1:a Öppna Belgrad Masters , 2016 Belgrad
M5-90 2:a Oceania Judo Open , 2016 Camberra
M5-90 3:a Öppna Japanska 2018 Matsuyama
M4-90 3:a Öppna Japanska 2013 Kodokan , Tokyo
M4-90 3:a VM-lag 2012 Miami
3:a VM-lag 2011 Frankfurt
3:a VM-lag 2010 Budapest
M3-90 3:a EM-lag 2008 Prag
M4-90 3:a Öppna Ungerska, 2015 Százhalombatta
Roine Sundberg        
TM-50 1:a EM-lag 2018 Glasgow
M5-73 2:a Öppna Japanska 2013 Kodokan,Tokyo
3:a EM 2012 Opole
3:a VM-lag 2012 Miami
3:a VM-lag 2011 Frankfurt
3:a VM-lag 2010 Budapest
3:a EM-lag 2008 Prag
Arne Eriksson        
TM-50 1:a EM-lag 2018 Glasgow
Kristiina Pekkola        
F5-57 3:a VM 2014 Malaga
Carlos Vales        
M2-60 3:a WM 2002 Londonderry
Kenneth Larsson        
M6-81 2:a EM 2019 Grand Canaria
M6-81 3:a EM 2018 Glasgow
M5-81 3:a EM 2013 Paris
3:a VM-lag 2012 Miami
3:a VM-lag 2010 Budapest
Ulf Ekberg        
M7-100 3:a VM 2014 Malaga
2:a EM 2012 Opole
Karl Baker        
M4-90 2:a VM 2018 Glasgow
M4/5-90 2:a Öppna Skotska 2017 Edinburgh
M3-90 3:a EM 2015 Balatonfüred
M3-90 2:a Öppna Ungerska 2015 Százhalombatta
 M3-90 2:a Copas de España Veteranos 2015
Kai Change
M4-60 2:a EM 2019 Grand Canaria
Patrik Gardsiö        
M5-73 3:a EM 2016 Porec
M5-73 *3:a VM 2014 Malaga
*fast blev 5:a i resultatlistan utropad segrare men omkörning efter protest, fick Fair Play priset på SJF´s judogalan.
Roger Svedberg        
M5-66 3:a WM 2008 Brüssel
3:a EM 2006 Prag
Richard Almlöf        
M4-73 3:a VM 2012 Miami
3:a VM-lag 2012 Miami
Bo Borg        
M6-73 3:a EM 2010 Porec
Rahlp Östling        
M5-100 3:a VM-lag 2010 Budapest
3:a EM-lag 2008 Prag
Jörgen Levander        
M5-100 3:a EM-lag 2008 Prag
Mats Westlund        
M4-90 3:a VM-lag 2012 Miami
3:a VM-lag 2011 Frankfurt
3:a VM-lag 2010 Budapest
Tommy Hansson        
M5-73 3:a VM-lag 2010 Budapest
Dejan Colic        
M3-90 1:a Öppna Belgrad Masters 2017 Belgrad
M1/M3 2:a Öppna Skotska 2017 Edingborgh
M3-90 3:a Öppna Japanska 2015 Ureshino
M3-90 3:a Öppna Ungerska 2015 Százhalombatta
M34-90 3:a Öppna Belgrad Masters 2016 Belgrad
Lars Eliasson        
M4-60 3:a Öppna Japanska 2019 Fukui
M4-66 3:a Öppna Japanska 2017 Shirohama
Gustav de Amaral        
M4-73 3:a Öppna Japanska 2015 Ureshino
Joakim Lindeberg        
3:a VM-lag 2012 Miami